Biblioteka ICCP/TASE.2 od JPEmbedded została wybrana przez Electricity Exchange do zapewnienia bezpiecznej wymiany danych z irlandzkim operatorem elektroenergetycznego systemu przesyłowego, EirGrid.

Firma Electricity Exchange to irlandzki usługodawca w obszarze dostarczania energii elektrycznej, który dzięki zastosowaniu zaawansowanych rozwiązań technologicznych, wykorzystuje nieużywane zasilacze awaryjne, zlokalizowane głownie na terenie szpitali i fabryk w całej Irlandii. Jest ona tak zwaną elektrownią wirtualną (ang. Virtual Power Plant) dostarczającą zgromadzone zapasy energii do sieci państwowej w momentach jej zapotrzebowania. Firma zaprojektowała i wdrożyła najnowocześniejsze rozwiązania dla automatyki inteligentnych sieci energetycznych. Dzięki temu w przypadku nagłego niedoboru mocy, którego nie obsłużą konwencjonalne elektrownie, Electricity Exchange jest w stanie pokryć bieżące zapotrzebowanie krajowej sieci energetycznej, umożliwiając zasilenie do 150 000 gospodarstw domowych.

Electricity Exchange wybrała bibliotekę ICCP/TASE.2 od JPEmbedded jako podstawę komunikacji firmy z Irlandzkim operatorem sieci przesyłowych EirGrid. Inter-Control Center Communications Protocol (ICCP) znany również jako TASE.2 to standard, który definiuje komunikację między węzłami zarządzającymi pracą sieci energetycznej (ang. control centers, utilities, power pools). Standard wspiera bezpieczną wymianę danych w czasie rzeczywistym wykorzystując szyfrowaną komunikację.

Przed podjęciem decyzji o zakupie licencji od JPEmbedded, oprogramowanie zostało poddane intensywnym testom, jak też porównane z innymi dostępnymi na rynku rozwiązaniami.

Niezawodna komunikacja pomiędzy systemem Electricity Exchange, a siecią EirGrid ma fundamentalne znaczenie dla działalności naszego przedsiębiorstwa. Rozwiązanie firmy JPEmbedded odpowiada naszym potrzebom, czyli bezpieczeństwu, łatwości przenoszenia, jak i integracji z systemem EirGrid – powiedział Dr. Paddy Finn, CEO w Electricity Exchange.

Biblioteka ICCP/TASE.2 od JPEmbedded zapewnia bezpieczne, szyfrowane połączenie z operatorem EirGrid, dzięki któremu możliwa jest właściwa ochrona przesyłanych informacji. Transferowane dane dotyczą rzeczywistego wytwarzania i zapotrzebowania na energię elektryczną, jak również stanów węzłów sieci oraz różnego rodzaju nastaw, które pozwalają na zarządzanie procesami dostarczania energii elektrycznej przez Electricity Exchange. – dodaje Dr. Finn.

Electricity Exchange to operator inteligentnych sieci i wiodący dostawca rozwiązań z zakresu reagowania na zapotrzebowanie na energię elektryczną w Irlandii. Firma opracowała innowacyjną technologię, która umożliwia odbiorcom komercyjnym i przemysłowym na generowanie przychodów poprzez wspieranie krajowej sieci energetycznej. Operator ten zarządza wirtualną elektrownią oraz płaci firmom dostarczającym energię do sieci przesyłowej w przypadku jej wykorzystania. Założycielami Electricity Exchange są Dr Paddy Finn, finalista konkursu EY Entrepreneur of the Year 2018 oraz Duncan O’Toole. Udziałowcem jest również państwowa spółka Bord Na Móna.

JPEmbedded jest firmą technologiczną oferującą nowoczesne produkty do zapewnienia bezpiecznej i niezawodnej komunikacji w inteligentnych sieciach energetycznych. Rozwiązania programistyczne obejmują biblioteki oprogramowania komunikacyjnego IEC 61850, IEC 60870-5-10X oraz ICCP/TASE.2. Firma oferuje również rozwiązanie sprzętowe w postaci konwertera protokołów, który umożliwia łatwe podłączenie urządzeń klienta do sieci IEC 61850.